Novinky

 •      Prostřednictví sekce "novinky" se vám budu snažit nabídnou novější věci (především hudbu), které se na punk, ska a o! scéně šustnou, a které mi přijdou zajímavé. Jedná se o kratší články s obrázky, kde však najdete i odkazy na podrobnější informace na oficiálních stránkách daných událostí a (u alb) cenu s možností přímé koupě.
  • aktualitky/pribehy20.jpg

   Příběhy 20. století na ČT2

   od září 2019
        Česká televize od září vysílá druhý cyklus Příběhů 20. století. Pořad sleduje, jak listopad 89 zasáhl do života obyvatel českých zemí. V televizním pořadu Příběhy 20. století vystupují mimo jiné takzvané mlátičky ze zásahu na Národní třídě, lidé šikanovaní komunistickým režimem nebo potomci selských rodin. Druhou řadu cyklu, tentokrát věnovanou osudům, které změnil převrat v roce 1989, vysílá každou neděli od 18.15 ČT 2 nebo ji můžete sledovat v iVysílání. Následující díl se zaměří na důstojníky Pohraniční stráže a vysílat se bude pro jednou v posunutém čase, a to v sobotu v 18.15.
  • aktualitky/houba_niceho_nelitujem.jpg

   Houba - nová deska

   září 2019
        Je to už těžko uvěřitelných 12 let, co notoricky známé ústecké punkové seskupení Houba vydala poslední regulérní album (U Šílena Nesersrny), splity apod. nepočítám. Album nese název Ničeho nelitujem! a je hezké, že vyjde u PH Records. Těšit se můžete na 10 úplně nových písní a ochutnávky se postupně objevují na Bandzone. Křest proběhne hned dvakrát, poprvé kupodivu v Praze (Vagon 20.9.) a až po té v domovském Ústí (U Havrana 4.10.).
  • aktualitky/kriticka_do_ticha.jpg

   Kritická situace - Do ticha zazní výkřiky (CD)

   červenec 2019
        Jedna z nejrespektovanějších Č(S)R HC-punkových legend, Kritická situace, letos vydala na CD záznam ze svách koncertů z let 2013 a 2014. Ten se konal v Lucerna MB, kde se po 17 letech od posledního koncertu sešli, aby odměnili své věrné fanoušky. A že to stálo za to! Trvalo to sice 5 let, ale - dnes už nevídaných - 22 písní se podařilo sestříhat a poskládat do podoby CD. Koupit je můžete za punkových 199 Kč např. na Punkstore
  • aktualitky/bzp.jpg

   Barikády z popelnic - nová deska

   30/06/2019
        Hodonínské punkové seskupení poměrně v tichosti vydalo novou desku s názvem Doživotní frustrace. Oficiální datum vydání kluci uvádějí 30.6.2019, nicméně křest proběhne až tamtéž o čtvrt roku později, tj. 28. září, kde jinde než v Hodoníně, v Nautilu. Oficiálně se celá akce jmenuje Riott fest (sic!) vol. 4, tak si ji nenechte ujít ;-). Bližší info (jako počet písní), kapela zatím nesdělila.
  • aktualitky/punkhudba.png

   Punkoviny - léto 2019

   červen/červenec 2019
        Byť se může zdát, že s příchodem léta a tropických teplot nastává okurková sezóna, opak je pravdou. Většina (nejen) punkových kapel vyráží koncertovat (např. Totální nasazení a Punk floid), jiní rozšiřují nabídku svých produktů (s tričkama přichází např. Nežfaleš) a někteří dokonce točí videoklipy (VPV přišli s písní Zkoušíš to dál a Bermudskej kvádr s Huba Buba). Takže se nenechte uspat vedrem, rozhodně je co sledovat a kam jít ;-)!
  • aktualitky/rozpor.jpg

   Rozpor - Radikállne l´udské turné

   květen/2019
        Máte-li rádi bratislavské punkáče Rozpor, pak pro vás skupina připravila příjemné překvapení. V nejbližší době pustí do světa nevšední dokument Radikállne l´udské turné tvůrců Eda Vobce a Dominika Jursy, který zachycuje koncertování kapely v rómských osadách na Slovensku.
  • aktualitky/toy_pistols_apokalypsa_duse.jpg

   Toy Pištol's - nová deska

   28/04/2019
        Dnes už punková klasika, skupina Toy Pištol's ze slovenské Banské Bystrice, za chvíli oslaví 25 let existence. Trošku předčasně si k nim nadělila novou desku s názvem Apokalypsa duše s 11 našlapanými kousky. Pro milovníky tvrdšího punku, dost možná i HC, to je vskutku lahůdka. Osobně musím říci, že za rok nevychází příliš desek, které by se mi tolik líbily - ať už jsou to rychlejší Dlhy, nebo oddychovější Chcel by som, všechno dává smysl. Bonusovka IQ 88 je pak taková třešnička na dortu. Dnes bohužel není moc kapel, co by se nebály obout do všeho - od Ruska, přes farmaceutickou loby, až po pravicový extremismus. To vše na jednom místě! Poslechnout a zakoupit si ji můžete třeba zde.
  • aktualitky/utulek_fest_2019.jpg

   Nezapomeňte na Útulek fest 2019

   10-11/05/2019
        Nepochybuji o tom, že řada z vás miluje čtyřnohá boží nadělení, tj. pejsky, ať už svoje či lidí kolem. Proto byste neměli zapomenout na tradiční festival s názvem Útulek fest. Letos se koná již neuvěřitelný 18. ročník, takže nám dospěl. Akce proběhne od pátku 10.5. do soboty 11.5., a to na hradě Střekov. Vstupné v předprodeji je cca 240 Kč. I když se nejedná o čistě punkovou akci, můžete se těšit např. na Do řady! a Znouzectnost, navíc je to na dobrou věc! Více informací nejdete zde.
  • aktualitky/zimmer_frei.jpg

   Zimmer Frei - nový videoklip

   březen/2019
        Zimmer Frei, punk-rocková skupina z Prahy, už koncertuje pár let a teď vypustila do světa i nový videoklip ke skladbě s nevšedním názvem - Žalobej. Seznámit se s jejich tvorbou a zkouknout nový klip můžete na jejich Bandzone.
  • aktualitky/nvu.jpg

   N.V.Ú. - nová deska po 10 letech!

   únor/2019
        Ačkoli je N.V.Ú. jedna z nejstarších nepřetržitě fungujících a zároveň nevíce poslouchaných punkových kapel u nás, už se stalo celkem tradicí, že nové desky vydává téměř potají. A to navzdory tomu, že od vydání předchozího alba Nikdy nebo navždy uběhlo už těžko uvěřitelných 10 let. Kapela je bohužel na info dost skoupá a ani na svých oficiálních stránkách k tomu nic nemá, a to ani 2 měsíce po plánovaném vydání. Podařilo se mi zjitit alespoň název - Za všechno se platí a první 4 ochutnávky nicméně visí na Bandzone. Nejtradičněji zatím působí píseň Modrý z nebe, ale názor si jistě udělá každý sám.
  • aktualitky/just_war_snsfu.jpg

   Just Wär - první deska

   jaro/2019
        Pražská partička Just Wär si na první desku dala 5 let. Bude to LP a fandové si ještě chvíli počkají na plnou verzi. Zatím se můžou pokochat povedeným obalem a 2 písněmi na Bandzone. Název už je také venku - Situation Normal Still Fucked Up. Kluci hrají povedený HC, za mě je jen trošku škoda, že (zatím) jen v angličtině.
  • aktualitky/dinosaur_punkac.jpg

   Objeven nový dinosaurus, vypadal jako pankáč

   únor/2019
        Někteří dinosauři jsou známí svými dlouhými krky, jiní měli podle výzkumů rohaté hlavy, ale nově popsaný druh, který dostal jméno „Bajadasaurus pronuspinax“, připomíná podle vědců spíše pankáče nebo indiána, který má na hlavě „číro“. Další přírůstek do rodokmenu dinosaurů byl objeven v argentinské části jihoamerické Patagonie. Více se dočtete zde.
  • aktualitky/vd.jpeg

   Vision Days - nová deska

   duben/2019
        Brněnecká partička Vision Days v roce 2019 natočí a vydá novou desku. Přípravné práce zaberou celé 1. čtvrtletí, ale v dubnu 2019 by mělo být hotovo. Na albu bude 15 písní, vydá je Véva rec. a poprvé v historii kapely vyjde i na vinylu. Ochutnávka vyšla ještě koncem roku ve formě videa s názvem A žádný srdce...
  • aktualitky/soukromey_pozemek.jpg

   Soukromey pozemek slaví 20 let

   08/02/2019
        Příbramská punková partička Soukromey pozemek letos slaví 20 let. Kde jinde než v domovské Příbrami - oficiální oslava proběhne v pátek 8. února 2019 v tamějším klubu Bunggrr a spolu-hrát jim k tomu budou SPS, Delikvence a Telex tribute. Vstupné zatím není přesně dáno.
  • aktualitky/nezfales.jpg

   Nežfaleš + Supertesla - nové album (split)

   8 a 15/12/2018
        Je to těžko představitelné, ale Praha spojila síly s Brnem a těsně po Mikuláši, tj. 8.12. v pražském Stormu a poté 15.12. v brněnském Faválu, z této spolupráce vzejde nové album. Oficiálně vyjde u Cecek Records a obě kapely na něm dostaly stejně místa. Těšit se můžete jak na vinyl, tak na CD.
  • aktualitky/houba.png

   Houba - první klip

   říjen 2018
        Ač je to neuvěřitelné, partička s názvem Houba z Ústí pod Labem - pardon "nad" Labem - je tu s námi už 23. rok. Za tu dobu vydala celou řadu alb i kompilací/splitů, ale přece jen jí něco chybělo - klip. Kluci to napravili letos v říjnu, když natočili oficiální video ke skladbě Ničeho nelitujeme. Jestli se vám líbí zejména poslední alba, zvukem ani textem jistě zklamáni nebudete, ba i nostalgie se můžete užít plnými doušky. Na klip se můžete třeba na youtube
   .
  • aktualitky/slobodna_europa.jpg

   Slobodná Európa - (staro)nový basák

   od září 2018
        Slovenská punk'n'rollová stálice Slobodná Európa bude od září oficiálně přivítá nového basáka Laco Lučeniče, které s ní však už dlouhodobě spolupracuje, takže o tak velké překvapení zase nejde. Slyšet jste ho mohli i na řadě alb. Sluší se dodat, že po 6 letech nahrazuje dosavadního basáka Martina „Žuma“ Zimanyiho, se kterým se kapela rozešla v dobrém k vůli pracovnímu a rodinnému nasazení.
  • aktualitky/chancers.jpg

   The Chancers - Rude Boy Paradise (poslední akce)

   12/09/2018
        Česko-britská ska partička The Chancers dne 15. září oslavila 20 let existence a zároveň ukončila činnost. Stalo se tak na velkolepé akci Rude Boy Paradise na Střeleckém ostrově, kterou sama pořádala. Kapela sama se ke vzniklé situaci vyjádřila následovně: ,,Řekli jsme si, že pokud chceme končit, tak stylově. A když se nám začal rýsovat festival Rude Boy Paradise, došlo nám, že lepší příležitost už nebude."
  • aktualitky/pum_ir.jpg

   P.U.M. + Indiánská rezervace - (pod)zimní tour 2018

   podzim/zima 2018
        Pražský metal-punk P.U.M. a plzeňská Indiánská rezervace dali ruce dohromady a vyrážejí na společné podzimní a zimní tour 2018. Celkem proběhne 7 koncertů, a to od 5. října do 15. prosince. Přesné termíny a místa si můžete přečíst na přiloženém plakátě.
  • aktualitky/vpv.jpg

   VPV - nová deska

   léto/podzim 2018
        Veteráni Příští Války, aneb VPV, je partička z Bystřice pod Hostýnem. (Nevadí, že nevíte, kde to je.) Podstatnější je, že už nějaký ten pátek pilně pracuje na 3. řadové desce. Bude na ní 10 písní a několik z nich si můžete poslechnout buď na bandzone kapely (jako Zkoušíš to dál), nebo přímo na Youtube (jako Minulost či Fuck Love - i když zde jsou jen záznamy ze zkušebny). Deska už je prý kompletně nahraná, zbývají jen formality jako obal apod. Datum křestu ještě v době psaní článku nebylo jasné.
  • aktualitky/nvu_znc.png

   ZNC + N.V.Ú. Tour (podzim 2018)

   podzim 2018
        Léto ještě pořádně nezačalo a dvě české punkové stálice Znouzectnost a N.V.Ú. už oznámily, že na podzim 2018 vyrazí na tradiční společné tour po celé ČR. Tentokrát se snad obejde bez zdravotních komplikací a potrvá až do Vánoc. Ponese se ve znamení čísla 61, protože ZNC (5. prosince 2017) oslavila 31 a N.V.Ú. pro změnu slaví 30.
  • aktualitky/operace_Artaban.jpg

   Oparace Artaban nahrává nové album

   podzim 2018
        Česká Oi! scéna je mírně řečeno skromná, dokonce i v porovnání s bratry Slováky, takže pro příznivce tohoto stylu bude jistě potěšující, že brněnská Operace Artaban nejen funguje už přes 20 let, ale právě se pustila do nahrávání nového alba. Název už je venku: "Na hraně!", nicméně dočkáme se ho až na podzim 2018. Bubeník prý nově musí používat metronom, což je vítaná zpráva - s veškerou úctou k přechozím albům, tento krok je rozhodně správným směrem!
  • aktualitky/bermudskej_kvadr_jm.jpg

   Bermudskej Kvádr - Jedna možnost (nové album)

   10/5/2018
        Bermudský Kvádr, punková partička z Velkého Meziříčí, už je na naší scéně od r. 2009. Trvalo to téměř 10 let, ale konečně tu máme i druhé CD, které nese název Jedna možnost. Křest proběhl v květnu 2018. Najdete na něm 12 písní a jistě zaujme i povedený obal. Koupit jej můžete za -na dnešní dobu - více než lidových 100 Kč na e-mailové adrese bermudskejkvadr@seznam.cz či na koncertech.
  • aktualitky/Loket_Golda.png

   Golda ze ZNC vystavuje plakáty na hradě

   od 20.4.2018 do 20.4.2019
        Možná vám nic neříká jméno Oldřich Neumann, ale když se řekne Golda, mnohým již svitne, a při vyslovení jména Znouzectnost už by měli mít jasno všichni. Od 20.4.2018 do 20.4.2019 máte jedinečnou možnost spojit návštěvu hradu Loket s prohlídkou (nejen) plakátů, které Golda pro svoji skupinu vytvořil. Vše je vystaveno na hradbách hradu a dílo nese název "Oldřich „Golda“ Neumann - It´s Only Z Nouze Ctnost (But I Like It)." Hlavní vstup ke galerii (a též k místu vernisáže) je mezi minipivovarem Florian a hlavním mostem na náměstí.
  • aktualitky/inseminacni_stanice.jpg

   Inseminační stanice je zpět

   od jara 2018
        Jistě jste mnozí z vás zaznamenali nemilou zprávu, že brněnská Inseminační stanice pozastavila činnost. Moc dobře to nevypadalo, ale nyní se blýská na lepší časy - přichází nová kytara a sólo zpěv a dle vlastních slov kapely jsou lepší než kdy dříve. Kluci navíc pracují na nové desce, což jistě také potěší. Bohužel, příliš vystoupení letos neodehrají, v podstatě by vám stačily prsty na ruce zasloužilého brusiče. Ale i tak je to, myslím si, potěšující novinka.
  • aktualitky/TN_2018.png

   Totální léto 2018

   duben 2018
        Punková partička ze Slaného - Totální nasazení - vyráží na nabité letní turné. Tešit se můžete na celkem 30 koncertů od 19.5. do 8.9. po (téměř) celé ČR, data a místa všech koncertů si můžete prohlédnout na přiloženém plakátě.
  • aktualitky/konflikt.png

   Konflikt slaví kulatých 28

   duben 2018
        Slovenská punkrocková stálice letos slaví kulaté 28. narozeniny a pro fanoušky si připravila hned několik překvapení. Především jsou to zbrusu nové webové stránky, na kterých bude brzy fungovat i e-shop, a dále je to reedice dvou nejstarších alb - Mea Culpa (1999) a Takí sme (1995).
  • aktualitky/pva_2018.jpg

   PVA - Jarní tůra 2018

   jaro 2018
        Dnes už legendární plzeňská partička PVA (Punkrock víceméně alternativní; případně podle prvních 2 alb někdy nazývaná - Prasata vyšší autority / Poruchy vitální aktivity) nakonec překonala sama sebe a vyráží na jarní "tůru" (i když se to píše s "ú", ale punk nemá rád pravidla, ani pravopisná). PVA si dávali často pauzu a mnoho koncertů ročně nenahráli, alespoň ve srovnání s jinými podobně starými punkovými partičkami. Toto turné je tak celkem velkým překvapením a unikátní možností je někde vidět naživo - probíhá od 2.3. (Český Krumlov) do 12.5. (Nymburk). Celkem se mužete těšit na 8 koncertů (viz plakát). Společně s PVA se na tour objeví Sisus Ralsis (punkswing z Prahy) a Rough Religion (trashfolk z Plzně).
  • aktualitky/volant_tsp.jpg

   Volant - nový bubeník

   leden 2018
        Pardubická punk rocková stálice Volant si dává zimní spánek a cvičí s novým bubeníkem, Vaškem Novotným. Bývalý bubeník odchází v dobrém, a to do jazzu. Snad ta sehrávka vyjde a hudební projev kapely nebude poznamenán, ba sned bude ještě lepší.
  • aktualitky/innoxia_corpora_hds.jpg

   Innoxia Corpora - Hrubé domácí štěstí (nové album)

   leden 2018
        Příznivci říznějšího punku se mohou radovat, protože rožnovská partička Innoxia Corpora v lednu 2018 vydala svépomocí nové album. Jmenuje se Hrubé domácí štěstí, vychází na desetipalcovém vinylu, ke kterému dostanete download kód. Poslechnout si 2 ukázky a zakoupit můžete zde.
  • Plexis - Kašpar v nesnázích (nové album)

   Plexis - Kašpar v nesnázích (nové album)

   prosinec 2017
        Pražskou kapelu Plexis zná asi každý, nyní - po 6 letech - vydávají nové album s názvem Kašpar v nesnázích, kde jinde než u PHR.
        Deska se bude líbit asi všem, kterým se Plexis líbili do teď, nic zbrusu nového nečekejte. Album vychází na CD i LP a čekat můžete 10 zbrusu nových skladeb + na CD najdete ještě i 5 starých v podání spřátelených kapel. Kašpara si můžete koupit na výše uvedeném odkazu za 350 Kč (LP) či za 200 Kč (CD), vzhledem k těm bonusům na CD to bude celkem sofiina volba.
  • Terakokotova armáda - Terapyje (nové album)

   Terakokotova armáda - Terapyje (nové album)

   prosinec 2017
        Brněnskou "punkhistorickou" partičku s názvem Terakokotova armáda jsem už letos představil ku příležitosti vydání jejich videoklipu (viz Novinky z přelomu jaro/léto 2017). Jejich tvorba je velmi specifická, s centrálním falocentrickým zaměřením :-) a právě vydávají nové album s názvem Terapyje.
        (Následuje oficiální text kapely:) Je tomu nedávno, kdy se brněnský punkhistický soubor Terakokotova armáda vydal do malebné čínské vísky Terapyje, kde dle neověřených informací přebýval sám slovutný Mistr TRI-KO. Cílem jejich výpravy bylo objevit důkaz o Mistrově přítomnosti na tomto tajemném místě. Ačkoliv Mistrův odkaz byl i po dávné době stále cítit ve vzduchu, hmatatelný důkaz stále chyběl. Po vyčerpávajícím, několik dní trvajícím, bezvýsledném pátrání už ani nedoufali, že se na ně usměje štěstí. Rozhodli se proto načerpat síly v místní hospůdce. Tam se spřátelili se starým potapečem, který jim posléze zapůjčil k nahlédnutí vzácnou relikvii - pradávnou kroniku vesnice Terapyje, vyrytou do lastury říčního tvrdýše. Díky tomu se jim do rukou dostal příběh tak epický, že se s ním museli podělit se světem a zároveň ho zaznamenat na moderní médium pro budoucí generace.
        Album si můžete poslechnou a koupit za lidových 100 Kč (audio) / 200 Kč (CD) na těchto stránkách. Grafické zpracování vypadá vskutku originálně, takže koupě CD by mohla být zajímavá volba.
  • Protikomunistický partyzánský odboj v Litvě - beseda (Čajovna Ulita)

   Protikomunistický partyzánský odboj v Litvě - beseda (Čajovna Ulita)

   22/11/2017
        V Česku je málo známé a připomínané celolitevské partyzánské hnutí Lesních bratrů, které bylo ve 40. a 50. letech odpovědí na brutální sovětskou okupaci Litvy. Tato okupace do lesů přivedla několik desítek tisíc litevských bojovníků. O hrdinství Litevců v boji za svobodu bude přednášet překladatel české literatury do litevštiny Almis Grybauskas. Přednáška bude v češtině.
        Beseda (stejně jako mnoho jiných zajímavých akcí) se koná v prostorách Čajovny Ulita, což je projekt neziskové organizace Ulita z.s. Akce proběhne ve středu 22.11. od 19h v Blansku. Vstupné je dobrovolné! Přijďte, budu tam také ;-).
  • Mentálně narušená moucha ukončila činnost

   Mentálně narušená moucha ukončila činnost

   říjen 2017
        Menší, ale aktivní punková kapela Mentálně narušená moucha na podzim 2017 oficiálně ukončila svoji činnost. Členové to oznámili 1.10. na Bandzone. Většina médií to přešla bez povšimnutí, což je ale škoda. Skupina fungovala od r.2007 a na Bandzone má přes 1300 fanoušků a téměř 30 spřízněných kapel, což by jí mohl leckdo závidět. Tak snad kluci na punk nezanevřou a zkusí nějaký jiný projekt.
  • PHR - novinky ze Slovenska

   PHR - novinky ze Slovenska

   podzim 2017
        Před časem jsem informoval, že u PHR probíhají vinylové žně. Nyní si vydavatelství připravilo překvapení pro milovníky slovenského punku - jednu novinku a jednu staronovou věc.
        Novinkou je album stejnojmenné partičky Bratislavské Dievčatá (350 Kč + pošta), starší ročníky jistě potěší re-edice kultovní desky Extip (také známé pod názvem Pekný, škaredý deň) z r. 1991 (400 Kč + pošta). Na ,,nových" stránkách PHR bohužel novinky zamrzly s jejich spuštěním v r.2015, ale e-shop naštěstí žije.
  • Takovej barevnej vocas letící komety na ČT

   Takovej barevnej vocas letící komety na ČT

   7. a 10.10.2017
        Mnozí z Vás jistě slyšeli o dokumentu s netradičním názvem Takovej barevnej vocas letící komety, který pojednává o historii jedné z našich nejznámějších alternativních/undergroundových kapel Psí vojáci. Podrobně jsem o něm psal v sekci Filmy a literatura.
        Trvalo to ,,jen" 2 roky, a Česká televize, jako (spolu)producent, se odhodlala dokument uvést i na obrazovky, byť samozřejmě jen na low-streamovém kanále ČT art - podívat se na něj můžete v sobotu 7.10. ve 20:20h, následně pak ve středu 10.10. ve 23:55h. Co je ovšem ještě lepší zpráva, ČT se tváří, že by pořad mělo být možné (po premiéře 7.10.) přehrát přímo na stránkách ČT, což by bylo skvělé. Uvidíme.
  • Vixlaivant - představení kapely, nové CD i klip

   Vixlaivant - představení kapely, nové CD i klip

   léto 2017
        Havířovská partička Vixlaivant je už na světě nějaký ten pátek, konkrétně od začátku roku 2014. Osazenstvo tvoří 4 chlapi v klasickém rockovém složení – bicí, sólovka, basovka, doprovodná kytara a samozřejmě zpěv. Skupina o sobě sama říká, že hraje ,,veselý punkrock z drsného kraje“. Na Bandzone se pak pánové charakterizují jako ,,rock-punk“, což – myslím si – sedí poměrně přesně. Pokud máte rádi melodický rock, který se zaměřuje zejména na méně vážné věci, relax a víkendovou pohodu u piva (tak trošku ve stylu Harlej, Doga či Zvlášňý škola), občas okořeněný nějakým tím coverem známé písně, pak je Vixlaivant kapela pro vás.
        V létě 2017 kluci vydali své první album s názvem V.I.P., které obsahuje úctyhodných 12 písní v překvapivě dobré kvalitě, navíc doplněných originálním obalem (viz fotka). Obal navíc bez problémů přežije i zacházení zásilkových společností, což jsem měl možnost osobně vyzkoušet. Čtyři z písní si můžete poslechnout na výše uvedeném odkazu na Bandzone a CD si lze objednat na oficiálních stránkách kapely, na kterých najdete také první oficiální klip skupiny k písni Máme to u prdele. Není bez zajímavosti, že v klipu si zahrálo pár známých tváří, konkrétně: IZZI z Dogy, David Zbavitel z rádia Čas Rock a Lucka Bergerová, držitelka ceny Thalie a herečka Městského divadla v Brně.
  • Co mají společného kultovní Malomocnost a pornofolkař Hustej Wimpy?

   Co mají společného kultovní Malomocnost a pornofolkař Hustej Wimpy?

   podzim 2017
        Hustej Wimpy, známý ústecký pornofolkař, se po 8 albech a 20 letech samostatného hraní, rozhodl nahrát desku s kapelou a oslovil bicmena Šípuse, který je znám jak z Malomocnosti prázdnoty, tak i z jiné kultovní kapely - Do Řady!
        Šípus k tomu uvádí: ,,Wimpy mi zavolal, jestli bych mu nenahrál desku a spolupráce se nám natolik zalíbila, že jsme se rozhodli ji prezentovat i na živo. Jeho pornofolk zní s kapelou o dost syrověji, takže se mají fandové na co těšit.“ Wimpy dodává: ,,Šípus se mi jako bubeník líbí, tak jsem ho oslovil, protože jsem na desku potřeboval dostat punkovou syrovost. Deska je teď ve fázi nahrávání a shánění peněz na dokončení. Když se zadaří, vyjde na podzim a bude podpořena klipem a malým podzimním tour.“
  • Příběhy 20. století od září na ČT2

   Příběhy 20. století od září na ČT2

   od 3. září 2017
        Pokud jste o nich ještě neslyšeli, pak vězte, že Příběhy 20. století jsou jedním z projektů neziskové organizace Post Bellum, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků 20. století, zejména z období 2. světové války a komunismu. Stěžejním projektem Post Bellum se proto stala Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.
        Příběhy 20. století jsou pak zpracováním těchto dokumentů do podoby rozhlasového vysílání, které je k poslechu na vlnách Českého rozhlasu viz archiv iRadio. Nyní se Příběhy dočkají i televizního zpracování, které můžete sledovat vždy v neděli od 18:15 na ČT2, a to od 3. září. Více informací naleznete zde. Post Bellum můžete také podpořit finančně (stačí i jednorázově třeba 100 Kč) - viz sekce Podpořte nás vpravo nahoře na uvedených stránkách. Pamětníci pomale vymírají, takže je to i hra o čas.
  • Malomocnost prázdnoty - Petroleus Mostensis (Editus Vinylis)

   Malomocnost prázdnoty - Petroleus Mostensis (Editus Vinylis)

   léto 2017
        Srdce mnohých pravověrných milovníků starého dobrého českého punku jistě zaplesalo, když v r. 2015 vydala Malomocnost prázdnoty novou nahrávku s názvem Petroleus Mostensis. Ta obsahovala jak debutové album Přestaň věřit, tak mírně zapomenutý demáč Pátek 13 a navíc ještě pár bonusů. Celkem to bylo 20 písní, což dnes již nemá obdoby. Pro milovníky vinylu tak letos kapela připravila milé překvapení v podobě vinylového vydání u Véva Records (ve spolupráci s Do řady!). Na desku se sice nevměstnalo všech 20 písní, ale 14 kousků (7 strana A a 7 strana B - viz obrázek) je také solidní číslo a hlavně vinylové kvalita je vinylová kvalita. Množství jistě nebude neomezené, takže si desku neváhejte objednat za 349 Kč na Punkstore nebo u Véva Records (oficiální stránky jsem nenašel).
  • Nový prvek Lemmium nebude (aneb jak vědci dali přednost Moskvě)

   Nový prvek Lemmium nebude (aneb jak vědci dali přednost Moskvě)

   celý rok 2016
        Kdo by neznal Iana Frasera Kilmistra, neboli Lemmyho - frontmana Motörhead, kmotra hardrocku a heavy metalu, který ovlivnil takové kapely a interprety jako The Ramones, The Sex Pistols, The Clash, Metallica, Megadeath, Ozzy Osbourne, AC/DC, Slayer aj. Narozen na Vánoce roku 1945 nás Lemmy přesně ve věku 70 let a 4 dní roku 2015 k zármutku všech opustil. Následující měsíc, tj. v lednu 2016, se stalo něco neuvěřitelného: byly objeveny 4 nové prvky těžkých kovů (heavy metal (!) elements), což nemohla být náhoda, protože ten nahoře má určitě taky rád tvrdý rock ;-). Po takovém objevu probíhá několikaměsíční maraton, při kterém se vybírají jména pro tyto prvky, než budou zařazeny do periodické tabulky prvků.
        Někdo z fanoušků byl naštěstí natolik osvícený, že si toho všiml a založil petici na pojmenování jednoho z oněch „heavy metal prvků“ (konkrétně č. 115) Lemmium. Tato informace u nás prolétla pár médii, byť celkem bez povšimnutí. Nicméně, jak už to bývá, dále se kauzou už nikdo neobtěžoval zabývat, proto bych vám rád shrnul, jak to dopadlo:
        Od ledna do června 2016 petici podepsalo na 150 000 lidí, nicméně v červnu bylo oznámeno, že jména byla vybrána a prvek č. 115 se má jmenovat Moscovium. Věc nebyla ještě úplně ztracena, protože pak následoval skoro půlroční proces schvalování, leč dnes už víme, že Moscovium je bohužel neměnný fakt. Jedním z argumentů proti bylo, že prvek nelze pojmenovat po reálné osobě, ať už žijící či ne. Tato námitka však byla elegantně vyvrácena jednak návrhem na změnu pravidel, byť neúspěšným, a především (ještě elegantněji) faktem, že po Lemmym byla pojmenována hvězda, tedy astrální objekt, po kterém se prvky v periodické tabulce jmenovat mohou. Nic tedy pojmenování nebránilo. Ani tak však vědecká obec neustoupila a neprokázala dostatek zdravé dravosti a vskutku cimrmanovského smyslu pro humor – to je ostuda a je mi to líto, páni vědci. Však historie ukáže, že jména objevitelů si nikdo z veřejnosti pamatovat nebude, ani vyučovat se (snad vyjma chemických fakult) nikde nebudou, zatímco Lemmyho stopa v historii je už teď nesmazatelná. No, Lemmium si bude muset ještě počkat, ale věřím, že jeho chvíle přijde. Petici máte nicméně stále šanci symbolicky podepsat zde ;-)...
  • Je ženský punk v ČR mrtev II?

   Je ženský punk v ČR mrtev II?

   KDY? časově neurčeno
        Čas letí rychleji, než bychom často chtěli, a tak se dívám, že už je to 4 roky od doby, co jsem napsal miničlánek - spíše minizamyšlení - s názvem "Je ženský punk v ČR mrtev?" (k přečtení zde). Nebudu se opakovat, jen by byla škoda, kdyby toto téma úplně zapadlo, a tak mě napadlo podívat se, co se za tu dobu změnilo.
        V době psaní prvního článku (2013) to s ryze ženskými kapelami v českých punkových luzích a hájích nevypadalo růžově. V podstatě se mi podařilo najít jen jednu v té době fungující plně ženskou kapelu, a to Wild Eggs. Přál jsem jim tehdy hodně úspěchů a doufal, že ty naše testosteronové vody trošku rozčeří, leč - jak se ukázalo - marně. Kapela již neexistuje.
        S nadějí v srdci (kde taky jinde ;-)?) jsem se dal do hledání skupin, které by od té doby vznikly, nebo alespoň znovu procitly z letargie. Bohužel, moc úspěšný jsem nebyl. Přesto však v březnu 2017 jistou naději přineslo hned dvojité zmrtvýchvstání ryze ženských (!!!) partiček Tabula Rasa a Fenis Afemie. Obě pocházejí z Děčína, což není náhoda - personálně jsou propojeny, první z nich hraje spíše punkrock, zatímco druhá HC punk, což jistě potěší nejednoho punkera, protože taková surovost se v dané kategorii jen tak nevidí. Milé překvapení. Problém ale je, že obě skupiny se daly dohromady jen na březnové vystoupení a opět ulehly k tvrdému spánku - doufejme, že ne věčnému. Naše scéna by něco takového potřebovala jako lesní zvěř sůl.      Další, čistě ženskou partičku, co by se pohybovala v punku, se mi najít nepodařilo. Ano, je tu pár ,,jakože punkových" kapel ala Avril Lavigne (nebo jak se to píše), které navíc zpravidla zpívají výhradně anglicky (nebo by alespoň chtěly), ale to - nezlobte se na mě - nepočítám do této kategorie.
        Jak je vidět, situace nám moc nezrůžověla, ale já jsem optimista, takže věřím, že za další 4 roky to bude lepší. Navíc nejsem vševědoucí a pevně doufám, že mi nějaká ta ženská skupina unikla - pokud o nějké víte, dejte mi vědět ;-)!
  • PHR - Vinylové žně

   PHR - Vinylové žně

   celý rok 2017
        Kultovní české vydavatelství nepopulární (rozuměj "alternativní" ;-)) hudby PHR v poslední době podlehlo trendu a vydává na vinylu vše, co neuteklo na strom, většinou ovšem reedice. Koupit si tak můžete od předrevolučních HNF, přes první debutovou desku E!E a Šanov 1, až po současné Našrot. Ač má PHR nové stránky, dlouho jste se o vinylech dozvěděli jen v e-shopu. Teď jsou na stránkách v záhlaví alespoň upoutávky, bohužel samotná sekce "novinky" pořád zůstává v roce 2015, tj. v roce spuštění stránek, což je dost škoda. Objednávat můžete zde .
  • Terakokotova armáda - nový videoklip

   Terakokotova armáda - nový videoklip

   květen 2017
        Brněnská "punkhistorická" partička Terakokotova armáda právě vydává nový videoklip k písni Buchty z jejich alba Zrození Mistra (2015). Klip je ručně animovaný, což se dnes už prakticky nevidí, takže určitě stojí za to, i když je asi spíše pro pánskou část publika, protože - jak kapela sama upozorňuje - "součástí videa jsou veselou a hravou formou ztvárněny i násilné scény a pornografie" ;-). Klip je ke shlédnutí zde.
  • Funkce šroubu (HC punk) vydává nové album

   Funkce šroubu (HC punk) vydává nové album

   květen 2017
        Dobrá zpráva pro milovníky tvrdší (HC) odnože punku, protože kapela Funkce Šroubu právě po dlouhé době vydává nové album. (Oficiální text kapely:) Neuvěřitelné se stalo skutečným a neskutečné je právě tady! Po osmi letech a jednom měsící máme konečně novou desku. Dvanáct uřvanech válů pokřtíme v sobotu 20.května v Dalel Aréně v Blatný, začátek na osmičku. Asistovat k tomu nám budou kamarádi z Ucházím a The OwnRoadies, tak určitě doražte. Dva nové songy můžete ochutnat na Bandzone kepely FŠ.
  • Ruku v ruce - nový split 3 punkových kapel

   Ruku v ruce - nový split 3 punkových kapel

   květen 2017
        Bermudskéj kvádr, VPV a blank out - tři menší české punkové kapely - nahrály pomerně v tichosti zajímavý split s názvem Ruku vruce. Velkým webům sice tahle událost unikla, ale nahrávka stojí za pozornost. Křest proběhne (či proběhl - dle toho, kdy článek čtete) dne 7.5.2017 v Rock Depu ve Vlekém Meziříčí. Pár písní si můžete poslechnout na Bandzone stránkách kepely BK.
  • Trest smrti (údaje za rok 2016)

   Trest smrti (údaje za rok 2016)

   duben 2017
        Amnesty International v dubnu 2017 vydala článek shrnující údaje o trestu smrti ve světě v roce 2016. Bylo vykonáno 1 032 poprav - o 37% méně než v roce 2015. Společně s Čínou se na pěti prvních příčkách v počtu poprav umístily Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. USA se poprvé od roku 2006 neobjevily mezi pěti prvními a dosáhly nejnižšího počtu poprav od roku 1991, ale ve Vietnamu došlo k odhalení nebývalého počtu poprav. Celý článek si můžete přečíst zde.
  • Nové číslo fanzinu ELENS

   Nové číslo fanzinu ELENS

   květen 2017
        D.I.Y. punk/hardcore/Oi! fanzin Elens se opět hlásí o slovo. Páté číslo je prozatím nejobsáhlejší ze všech čísel. Na 138 stranách najdete články, komiksy, recenze, rozhovory (ZNC, THALIDOMIDE, Dáša…) a spoustu dalších zajímavostí ze světa punku/hc. K fanzinu je přiloženo CD PUNKROCK LIGHT. Pokud máš o ELENS zájem, piš na komiksmichael@seznam.cz, případně je k dostání v těchto prodejnách: Brno - Knihkupectví Skleněná louka (Kounicova 276/23, za rohem u Vegalité) a Praha 7 - Punkstore (Veverkova 1412/4).
  • Nežfaleš - 15, let, nový klip a album

   Nežfaleš - 15, let, nový klip a album

   jaro 2017
        Nežfaleš letos slaví 15 let existence, a to ve velkém. Kluci se vydali na tour, natočili několik klipů a ještě v květnu 2017 vydávají novou desku. Jmenuje se Zločin z vášně a první ochutnávky si můžete poslechnout na Bandzone.
  • Cenzúra - Jediná možnosť (nový klip)

   Cenzúra - Jediná možnosť (nový klip)

   březen/2017
        Bratislavská skupina hrající převážně Oi! punk právě dokončila nový videoklip k písni Jediná možnosť. Klukům to zabralo skoro 5 let, protože píseň je z alba Vráť čas (2012) a ze záběrů natočených v té době, což se často nevidí. Na klip se můžete podívat na Youtube.
  • Zinfest Brno 2017

   Zinfest Brno 2017

   22/04/2017
        Dne 22. dubna 2017 v 17:00 proběhne v Bajkazylu (Brno) nevšední akce, a to sice festival (nejen) punkových zinů. Festival bude nabízet prostor jak pro čtenáře a milovníky tohoto media, tak i pro jejich tvůrce. Jsou-li mezi vámi naopak i ti, které četba fanzinů ještě nepoznamenala, tak nyní budete mít možnost se dozvědět více. Na akci nebude prostor pouze pro sdílení zkušeností a osobních zážitků z tvorby a sběratelské činnosti fanzinů. Zahraje Gattaca, Zlá krev, Gagarin, Scalp a Godot Youth. Na místě bude možnost výměny a distribuce jak fanzinů, tak i jiného punkového a D.I.Y. materiálu (cd, mc, lp, ep…). Distra jsou vítána! POZOR, jestli vydáváte zin, neváhejte se přihlásit na komiksmichael@seznam.cz .
  • Benefiční koncert Brno

   Benefiční koncert Brno

   16/03/2017
        (Oficiální text pořadatele:) Zvu Tě na benefiční koncert, který proběhne 16.3.2017 v Brně ve Vegalité, hrají: Rost (HC punk Rakousko), Susi Molotow (punk Rakousko) a Poison Sweets (melodický punk 77). Výtěžek poputuje na zdravotní pomůcky mému kámošovi, který díky vleklé nemoci přišel koncem minulého roku o obě nohy. Kořeňovi ještě není ani 20 let a vyrůstá v neúplné rodině, která na tom není finančně nejlíp. Peníze budou použity na vybavení do domu a podobné potřebné, velmi náklandé, věci potřebné k běžnému životu s tímto postižením. Asi nemusím vypisovat, že náš stát člověku v podobné situaci nezajistí úplně nejideálnější podmínky...... Jasně, není to revoluční přístup a za vydělané (nebo prodělané?) peníze bych mohl koupit nějaké Gripeny pro tu našu punkovou scénu, ale... pořád si opakuju onen Telefonní pojem "Smysl malých činů", na kterém opravdu něco bude..
  • Compresor - Vážný problém (singl)

   Compresor - Vážný problém (singl)

   únor 2017
        Slovenská power punková skupina Compresor letos vydala nový singl s názvem Vážný problém. Kapela není tak nová, jak by se mohlo zdát - hraje už od r. 2008/2009, třeba jí tenhle singl pomůže prorazit. Jedná se opravdu o spíše tvrdší punk, takže by mohl udělat radost všem, kdo si na něj potrpí, včetně Oi! příznivců! (Pro fandy The Exploited to ale asi nebude dostatečný nářez :-).) Více informací naleznete na oficiálních stránkách.
  • Pomozte identifikovat intepreta (80. léta)

   Pomozte identifikovat intepreta (80. léta)

   bez časového určení
        Asi jste si již zvykli, že na těchto stránkách se občas objeví i něco, co jinde zpravidla neuvidíte. Dnes se na vás obracím jménem Mikoláše Chadimy, který pracuje pro Libri Prohibiti - což je pražská knihovna československé exilové a samizdatové (nejen) literatury - s prosbou o identifikaci interpreta na následující nahrávce. Jediné, co se o ní ví je, že ji pod názvem "čs.festival 1986" distribuoval ve Vídni Mirek Skalický: Nahrávka má formát MP3 a celkem cca 60 MB, proto jsem ji rozdělil na 2 části - 1. část je kratší (10 MB), 2. část je delší (50 MB). Nahrávka je na tu dobu v dobré kvalitě a text lze bez problémů rozeznat. Pokud interpreta poznáte, napište mi prosím (viz sekce Kontakt).
  • Jednota Kolín - nové album zdarma

   Jednota Kolín - nové album zdarma

   KDY? únor 2017
        Kolínská partička je na scéně od roku 2010. Za tu dobu zatím vydala 1 album s názvem Každej je rád mezi svými, a to až v roce 2016. Už letos ale přichází s dalším albem Je to jen na nás..., které obsahuje 12 písní, stejně jako to předchozí. CO se ale jen tak nevidí, obě alba si můžete zdarma stáhnout na oficiálních stránkách (a samozřejmě případně zakoupit, pokud se vám zalíbí!). Hudba je to melodická, mírně do Oi!, takže příznivci mírně tvrdších rytmů - zbystřete ;-)! Alba si můžete stáhnout zde.
  • Vlajka pro Tibet 2017

   Vlajka pro Tibet 2017

   KDY? 10/03/2017
        Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Víco info a možnost zapojit se naleznete zde.
  • Do řady! - Join The Army?! (vinyl)

   Do řady! - Join The Army?! (vinyl)

   KDY? leden 2017
        Česká punková legenda Do řady! drží trend a podobně jako mnoho jiných i ona letos vydává reedici svého prvního alba Join The Army?! na vinylu. Album kupodivu nevychází u PHR, ale u Véva Records.
  • Zotrwačnosť - Pasca (nový videoklip)

   Zotrwačnosť - Pasca (nový videoklip)

   KDY? leden 2017
        Trnavská partička Zotrvačnosť je tu s námi už od r. 2000, ale zpočátku o ní nebylo moc slyšet. Nyní se to snad změní, protože kluci vydali v půli ledna 2017 videoklip k jedné ze svých písní s názvem Pasca. Na klip semůžete podívat zde.